Menu

Prawo Prasowe

05/05/2017 - Blog

Jako że mam przyjemność prowadzić ten portal, obowiązuje mnie taka ustawa, jak Prawo Prasowe. Jak zwykle staram się przepisów literalnie przestrzegać, jednakże nie zawsze jest to możliwe z uwagi na ich … że tak to ujmę – wątpliwą jakość.



Tony przepisów

Jak powszechnie wiadomo, Polska jest krajem znanym z produkcji ton papieru zadrukowanego nowymi regulacjami prawnymi rocznie. Pod tym względem jesteśmy w światowej czołówce. Dla przykładu Ustawa o Ochronie Osób i Mienia, która w tym roku obchodzić będzie 20. urodziny, zmieniona została już 30 razy. I w takich warunkach mimo wszystko miłościwie nam panujący nie są w stanie nadążyć z dostosowaniem przepisów do zmieniającej się rzeczywistości.




Rejestracja periodyku

Jeden z czytelników był uprzejmy zapytać mnie, czy moja strona została zarejestrowana w sądzie. Zgodnie z art. 20. Ustawy Prawo Prasowe

Art. 20. 1. Wydawanie dziennika lub czasopisma wymaga rejestracji w sądzie wojewódzkim właściwym miejscowo dla siedziby wydawcy, zwanym dalej „organem rejestracyjnym”. Do postępowania w tych sprawach stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o postępowaniu nieprocesowym, ze zmianami wynikającymi z niniejszej ustawy.

I muszę przyznać, że jest to zadanie karkołomne w chwili obecnej, gdyż sądy wojewódzkie zniknęły wraz z reformą administracji publicznej, która miała miejsce 01.01.1999. Zastąpiły je sądy okręgowe, które osiągnęły już pełnoletność i teraz to one dokonują takich rejestracji, choć ustawa nadal każe rejestrować w sądzie wojewódzkim.




Inne kwiatki

Ciekawym jest też w ustawie art. 25.  ust. 3.

3. Redaktorem naczelnym dziennika lub czasopisma nie może być osoba skazana za zbrodnie przeciwko podstawowym interesom politycznym i gospodarczym Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, jeżeli nie upłynął okres 10 lat od zakończenia odbywania kary, oraz osoba skazana za występki tego samego rodzaju, jeżeli nie upłynął okres 3 lat od zakończenia odbywania kary, osoba skazana za przestępstwo popełnione z niskich pobudek, a także osoba, która co najmniej trzykrotnie była karana za przestępstwa określone w ustawie – Prawo prasowe. Organ rejestracyjny w uzgodnieniu z Ministrem Spraw Zagranicznych może zwolnić redaktora naczelnego od wymogu posiadania obywatelstwa polskiego.

Nie wnikam w przyczyny takiej dbałości o interes gospodarczy, a tym bardziej polityczny PRL, ale zastanawiającym jest fakt, że nie ma analogicznego przepisu dotyczącego osób skazanych za przestępstwa przeciwko podstawowym interesom politycznym i gospodarczym Rzeczypospolitej Polskiej, wszak PRL i RP to w opinii ogółu społeczeństwa zupełnie odrębne obce sobie (a wręcz wrogie) państwa. Obecnie dzieci w podstawówce uczy się nawet, że godłem Polski nigdy nie był orzeł bez korony. Tak więc należy rozumieć, że osoba skazana za przestępstwo przeciwko interesowi politycznemu lub gospodarczemu RP może być redaktorem naczelnym dziennika lub czasopisma, a osoba skazana za przestępstwo przeciwko interesowi politycznemu lub gospodarczemu PRL już nie. Pocieszający jest fakt, że już nie ma w kk przestępstw przeciwko interesowi politycznemu i gospodarczemu PRL, a zapadłe już wyroki prawie wszystkie się przedawniły.

Ustawa Prawo Prasowe została uchwalona w dniu 26.01.1984 i od tego czasu 21 razy została zmieniona. Ostatnio 10.05.2013 i nie była to zmiana „przy okazji”, czyli w związku z potrzebą dostosowania jej do jakiejś innej ustawy, tylko była to ustawa o zmianie właśnie tej ustawy. Była więc okazja (nie pierwsza zresztą) poprawić kłujące w oczy kwiatki. Ale po co.




Nie każdy portal podlega rejestracji

Tutaj chciałbym uspokoić szanownego Czytelnika i wszystkie osoby zatroskane o prawożądność i legalność tego portalu. Otóż rejestracji podlegają tylko dzienniki i czasopisma. A te w rozumieniu ustawy (art. 7. ust. 2.) to

2) dziennikiem jest ogólnoinformacyjny druk periodyczny lub przekaz za pomocą dźwięku oraz dźwięku i obrazu, ukazujący się częściej niż raz w tygodniu,
3) czasopismem jest druk periodyczny ukazujący się nie częściej niż raz w tygodniu, a nie rzadziej niż raz w roku; przepis ten stosuje się odpowiednio do przekazu za pomocą dźwięku oraz dźwięku i obrazu innego niż określony w pkt 2,

Zatem w przypadku portali internetowych rejestracji podlegają tylko przekazy za pomocą obrazu i dźwięku lub tylko dźwięku. Nie zaś treści tekstowe, na których opiera się ten portal. Podobnego zdania jest Sąd Okręgowy w Warszawie, który to miałby ewentualnie ten portal zarejestrować (nielegalnie przecież, wszak nie jest sądem wojewódzkim), podający w swoim komunikacie następującą informację

Informacje dotyczące rejestru czasopisma/dziennika

Podstawa prawna
Ustawa z dn. 26 stycznia 1984 r. Prawo Prasowe (Dz. U. Nr 5 poz.24 z 1984 r. ze zm.)
Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 9 lipca 1990 r. w sprawie rejestru dzienników i czasopism (Dz. U. z dnia 18 lipca 1990 r. ze zm.)
Zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy wydawanie dziennika lub czasopisma wymaga rejestracji w Sądzie Okręgowym właściwym miejscowo dla siedziby wydawcy.

Wniosek o rejestrację
Wniosek o rejestrację powinien zawierać:
1. tytuł dziennika lub czasopisma oraz siedzibę i dokładny adres redakcji,
2. dane osobowe redaktora naczelnego tj. imię/imiona, nazwisko, data i miejsce urodzenia, nr PESEL, a w przypadku jego braku imiona rodziców, dokładny adres
3. określenie wydawcy, jego siedzibę i dokładny adres,
4. częstotliwość ukazywania się dziennika lub czasopisma.

Do wniosku o rejestrację czasopisma/dziennika należy dołączyć:
1. zaświadczenie o prowadzeniu działalności gospodarczej lub odpis z Krajowego Rejestru Sądowego z ostatnich 3 miesięcy, w przypadku gdy wydawcą jest podmiot prowadzący działalność gospodarczą,
2. pisemne oświadczenie redaktora naczelnego o posiadaniu pełnej zdolności do czynności prawnych, pełni praw publicznych oraz obywatelstwa polskiego,
3. pisemne oświadczenie redaktora naczelnego w trybie art. 25 ust. 3 ustawy prawo prasowe,
4. pisemne oświadczenie redaktora naczelnego, że nie korzysta z immunitetu procesowego, a przypadku korzystania przez niego z immunitetu procesowego, do wskazania redaktora, który ponosi odpowiedzialność określoną.

Opłata stała za wpis do rejestru wynosi 40,- złotych w znakach opłaty sądowej lub przelewem bankowym na konto sądu.

Rejestracja stron i portali internetowych jest dokonywana, jeżeli spełnia przesłanki określone w art. 7 ust. 2 pkt. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1984 r. Prawo Prasowe (Dz. U. Nr 5 poz.24 z 1984 r. ze zm.), tj. ukazuje się w Internecie za pomocą dźwięku lub dźwięku i obrazu.

Organ rejestracyjny odmówi rejestracji, jeżeli wniosek nie zawiera danych, o których mowa w art. 20 ust. 2, lub jej udzielenie stanowiłoby naruszenie prawa do ochrony nazwy istniejącego już tytułu prasowego.

Tak więc dziękuję za troskę, ale w tym przypadku jest ona zbędna.




Comments

comments